Dni skupienia

„Inne w końcu padły na ziemię żyzną, wzeszły, wyrosły
i wydały plon: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny
i stokrotny.”

Mk 4,8

Pragnienie szczęścia głęboko zapisał Bóg w sercu każdego człowieka. Czasami jednak to serce jest jak spękana, nieurodzajna ziemia, która potrzebuje właściwego użyźnienia, by zrodzić nowe życie.
Przyjdź, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w Obecności Boga na swoją wędrówkę, napełnić się Bożym Słowem i z odwagą podjąć refleksję nad swoim życiem.

Dni skupienia są zaproszeniem dla dziewcząt,
które pragną bliższej relacji z Bogiem
i z Nim chcą dzielić swoje życie.

 

 

W dobie pandemii koronawirusa zapraszamy serdecznie do korzystania z dni skupień prowadzonych on-line.

https://www.facebook.com/frmpp.do.mlodych/

Spotkania u Franciszkanek

Zapraszamy na spotkania u Franciszkanek:)

Opublikowany przez Franciszkanki Rodziny Maryi Prowincja Poznańska – Do młodych Czwartek, 14 maja 2020

 

 

******************************************************************

 

KURS FILIP 15 – 17 Luty 2019

„Owocem zaś Ducha jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć…..”
Piękny czas kursu Filipa już za nami. Bogu niech będą dzięki za każdą z uczestniczek i za to co dokonało się w sercach w tym czasie.
Niech Bóg będzie uwielbiony!!!!

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 11 – 13 Styczeń 2019

” Ja jestem Chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten Chleb, będzie żył na wieki”.
Kolejne dni skupienia już za nami. Tym razem odkrywaliśmy Jezusa obecnego i działającego w Eucharystii. Ważnym momentem było osobiste spotkanie z Nim twarzą w twarz. Doświadczyliśmy Jego uzdrawiającej i przemieniającej mocy.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 14 – 16 Grudzień 2018

Za nami dni pustyni. Dni spędzone w ciszy na słuchaniu Słowa Bożego. Przewodniczką w tym czasie była dla nas Maryja: słuchająca, medytująca i wypełniająca Słowo. Cisza kosztuje,ale też owocuje…

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 9 – 11 Listopad 2018

Listopadowe dni skupienia zakończone. W sercach zebranych dziewcząt pozostały miłe wspomnienia i bezcenne wskazówki z katechez, które wygłosił o. Michał Nowak: Świętości nie osiągniemy sami…Bóg chce nas uświęcać w małych rzeczach…Miłość stawia wymagania, które są drogą rozwoju…

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 21 – 23 Wrzesień 2018

Po wakacjach rytm dni skupień powrócił do normy. Pierwsze weekendowe spotkanie zatrzymywało zebrane dziewczęta na relacji z Jezusem i jej różnych etapach – fascynacji, przyjaźni, miłości. Przewodnikiem był Duch Święty, który posłużył się osobą o. Michała Nowaka OFM Conv. głoszącego nam Słowo Boże. Było twórczo i odkrywczo:)

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 20 – 22 KWIECIEŃ 2018

W dniach 20-22.04 w Domu Prowincjalnym w Poznaniu odbyły się kolejne dni skupienia dla dziewcząt o bardzo enigmatycznym temacie „wracać zawsze warto” 🙂
Prowadzone przez Słowo wygłoszone do nas przez ks Jarek Czyżewski przyglądałyśmy historii dwóch synów i Ojca z 15 rozdziału Ewangelii świętego Łukasza.
Bogu niech będą dzięki za ten czas, który dał nam Pan aby zatrzymać się i pomyśleć 🙂

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 9 – 11 LUTY 2018

Dni Skupienia zakończone. To był piękny czas zrzucania pancerza dorosłości i odkrywania, co to znaczy być dzieckiem Boga Dziękujemy z całego serca ks. Łukaszowi i ks. Marcinowi za towarzyszenie nam w tej drodze.
Niech Pan Bóg będzie uwielbiony w tym wszystkim czego w nas dokonał

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 24 – 26 LISTOPAD2017

W dniach 24-26.11 w Domu Prowincjalnym w Poznaniu odbywały się kolejne Dni Skupienia dla Dziewcząt. Tym razem pod hasłem „Oblubienica Króla”. Dziewięć Dziewcząt wraz z Siostrami: Joanną, Barbarą, Anną i Martą oraz kapłanami ks. Mateuszem i ks. Łukaszem odkrywało drogę do Jezusa – Króla przez Serce Maryi. Był to czas niesamowitego prowadzenia Maryi! Bogu niech będą dzięki za te wszystkie osoby, które nasza Mama zechciała przyprowadzić, aby spędzić ten czas właśnie w takiej wspólnocie!!! CHWAŁA PANU!!!

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 6 – 8 PAŹDZIERNIK 2017

W dniach 6-8.10 odbyły się kolejne Dni Skupienia w naszym Domu w Poznaniu. Uczestniczyło w nich 14 dziewcząt. Pochylałyśmy się nad postacią Jeremiasza i Maryi – naszej Matki. Nie mogło też zabraknąć nas na modlitwie różańcowej w parafii św. Anny na poznańskim Łazarzu, gdzie wraz ze wspólnotą Kościoła włączyłyśmy się w akcję Różaniec do Granic. W tym wędrowaniu i poznawaniu Maryi i Jeremiasza towarzyszył nam zaprzyjaźniony już z nami ks. Jarosław Czyżewski, któremu z całego serca dziękujemy za wygłoszone słowo i obecność

zobacz zdjęcia w galerii

 

DNI SKUPIENIA 26-28 MAJ 2017

W dniach 26-28.05 odbyły się w Domu Prowincjalnym w Poznaniu kolejne Dni Skupienia, w których uczestniczyło 21dziewcząt. Był to czas owocnie przeżyty. Odkrywałyśmy piękno Maryi – naszej Matki, która nieustannie czuwa nad nami i prowadzi do Jezusa.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 3-5 LUTY 2017

W dniach od 3.02-5-02 w Domu Prowincjalnym w Poznaniu odbywały się Dni Skupienia, w których uczestniczyło 18 Dziewcząt. Temat naszego spotkania brzmiał: Kim jesteś, kiedy nikt nie patrzy.
Przez czas skupienia prowadził nas Duch Święty posługując się ks. Jarosławem, s. Barbarą, s. Joanną, s. Martą i s. Karoliną.
Był to czas odkrywania siebie, swojego piękna i tożsamości. Czas poznawania swoich pragnień i porządkowania ich razem z Jezusem. Było miejsce na rozmowy, na trwanie w ciszy, na pobycie sam na sam z Jezusem. Za ten piękny czas i wszystko, co dokonało się w naszych sercach dzięki łasce Bożej – Bogu niech będą dzięki.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 17-19 CZERWCA 2016

Zakończyły się właśnie rekolekcje dla młodzieży, które w dniach 17-19.06 odbywały się w naszym Domu w Poznaniu. Uczestniczyło w nich 21 dziewcząt i 3 chłopaków. Tym razem wraz ze św. Franciszkiem odkrywaliśmy piękno modlitwy osobistej, dzieliliśmy się doświadczeniami naszej modlitwy, sposobu przeżywania jej. Pomagał nam w tym ojciec Robert Twardokus OFMConv. Był to czas niezwykle radosny, ale przede wszystkim dawał nam możliwość głębszego wejścia w siebie i pochylenia się nad tym, co dla mnie jest ważne, czego doświadczam. Moment indywidualnej adoracji – sam na sam z Panem był czasem, w którym mogliśmy namacalnie doświadczyć rozmowy z Bogiem, który był tak blisko.
Za ten czas – Bogu niech będą dzięki.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 22 – 24 KWIETNIA 2016

Bogu niech będą dzięki za czas naszych kolejnych Dni skupienia, które odbyły się w Domu Prowincjalnym w Poznaniu. Grupa 27 dziewcząt prowadzona przez Ducha Świętego, który posługiwał się w tych dniach ks. Pawłem ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców i Siostrami, odkrywały Twarz Boga i Jego prawdziwe oblicze. Bogaty to był czas pełen treści i pozytywnych przeżyć.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 5-7 LUTY 2016

W dniach 5-7.02 grupa 30 dziewcząt spędziła weekend w naszym Domu Prowincjalnym w Poznaniu. Był to czas bardzo owocny, czas zbliżania się do Jezusa, pogłębiania relacji z Nim, ale także nawiązywania relacji z nowo poznanymi ludźmi. Już od początku trwania tych dni doświadczaliśmy małych i wielkich cudów. Towarzyszyło nam aż trzech kapłanów. Ks. Przemysław – prefekt poznańskiego seminarium i duszpasterz akademicki, który w sobotę skierował do nas słowo i celebrował Eucharystię, ks. diakon Robert – który swoją obecnością i modlitwą towarzyszył nam podczas sobotniej adoracji i ks. Marcin, który w niedziele odprawił w naszej intencji Mszę Świętą. Cały ten czas był bardzo owocny, pełen radości, wzruszeń. Z utęsknieniem czekamy na kolejną możliwość spotkania się z Jezusem we wspólnocie, jaką tworzymy podczas każdego z naszych spotkań. Za wszystko, co dokonało się w naszych sercach – Bogu niech będą dzięki.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 4-6 GRUDNIA

W niedzielę 6 grudnia 2015 roku popołudniu zakończyły się franciszkańskie rekolekcje dla młodzieży mieszanej. Tym razem odbyły się one w centrum edukacyjno-formacyjnym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Koszalinie. Uczestniczyły w nich 22 osoby. Są to rekolekcje w ramach cyklu – Śladami Św. Franciszka za Jezusem. Chodzi w nich o to, by wpatrując się w życie Św. Franciszka z Asyżu brać wskazówki dla własnego życia. Są one prowadzone w łączności z ojcami Franciszkanami Konwentualnymi. Hasłem tego czasu były słowa: Jeśli Bóg Ciebie kocha, to również doświadcza, temat ten wyszedł życiorysu Św. Franciszka, w którym są następuje słowa: Pan doświadczył go długą chorobą ciała, aby przygotować jego duszę dla zbawczego działania Ducha Świętego. Z Poznania na to spotkanie wyruszyła grupa 9 dziewcząt wraz z siostrami.
W czasie rekolekcji modliliśmy się brewiarzem, mieliśmy katechezy, prace w grupach, adorację Najświętszego Sakramentu, medytację Słowa Bożego i tekstu z życiorysu o Św. Franciszku. Była również możliwość spowiedzi oraz indywidualnej rozmowy duchowej. Centralnym momentem każdego dnia była Msza Święta. W sobotę wieczorem obejrzeliśmy film dokumentalny o męczennikach z Peru, którzy tego właśnie dnia zostali ogłoszeni błogosławionymi, a po nim w nocy z soboty na niedzielę udało się zorganizować dodatkową adorację Najświętszego Sakramentu. Oczywiście był również czas na luźne rozmowy, wyjście na spacer, czy wspólne radowanie się sobą np. podczas pogodnego wieczoru.
Wielkie Bóg zapłać! wszystkim uczestnikom rekolekcji za wspólnie spędzony czas łaski, oby ten czas chociaż w małym stopniu zmienił naszą codzienności .

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 6-8 LISTOPADA

Kim jesteś…? Panny mądre i nieroztropne to temat przewodni listopadowych dni skupienia które odbyły się w naszym Domu w Poznaniu w dniach 6-8.11. Był to czas doświadczania Bożej miłości i odkrywania prawdy o sobie. Kim jesteś? Zadawał pytanie Jezus przez ks. Łukasza, który w tych dniach towarzyszył nam w naszej wędrówce do swojego wnętrza. Był to czas oczyszczenia i wzajemnego ubogacania się. Za wszystko, co dokonało się w tych dniach– Bogu niech będą dzięki.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 2-4 PAŹDZIERNIKA

W dniach 2-4 października w Domu Prowincjalnym odbyły się dni skupienia, w których wzięło udział 20 dziewcząt z różnych części Polski. Tematem przewodnim spotkania było hasło: Owocem zaś Ducha jest dobro i pokój. . Przez cały czas towarzyszył nam o. Paweł – redemptorysta, który przeprowadził nas przez ścieżki wiary i pokazał jak możemy próbować Owoce Ducha Świętego odkrywać w swoim życiu. Poprzez pracę w grupach, rozważanie Słowa Bożego, wspólną modlitwę i radość można było doświadczyć obecności Pana wśród nas.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 26-30 SIERPNIA

W dniach od 26 do 30 sierpnia grupka pięciu dziewcząt wzięła udział w wakacyjnych dniach skupienia. Zjechały się one w środę wieczorem  do Domu Prowincjalnego w Poznaniu, by już skoro świt w czwartek rano wyruszyć do Drawskiego Młyna, a stamtąd na rowerach dotrzeć do Wielenia nad Notecią, gdzie mieści się Zespół Domów Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Siostry z Wielenia z ogromną serdecznością i szczerą gościnnością przyjęły nas i skrzętnie pilnowały, by niczego nam nie brakowało. Obfitowałyśmy więc we wszystko!

Czas przedpołudniowy spędzałyśmy na terenie Zespołu Domów pośród mieszkańców. Dziewczęta miały możliwość porozmawiania z pensjonariuszami, wspólnego bycia z nimi na oddziale, śpiewania, dzielenia się swoimi doświadczeniami. Popołudniami zaś wyruszałyśmy na rowerowe szlaki, by na łonie otaczającej nas przyrody nieco odpocząć, usłyszeć głos Boga w ciszy i w Jego Słowie, a także, by później we wspólnym gronie wymienić się refleksjami. Dzień kończyłyśmy u stóp Pana na wspólnej modlitwie uwielbienia i adoracji.

W drodze powrotnej odwiedziłyśmy także nasz dom w Szamotułach, gdzie Siostry posługują w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w warsztatach terapii zajęciowej, w domu seniora, świetlicy socjoterapeutycznej oraz w jadłodajni.

Cztery dni minęły bardzo szybko, przepełnione radością ze wspólnego przebywania oraz wdzięcznością za wszystkich napotkanych ludzi, a także za czas spędzony z Panem.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 8 – 10 MAJA 2015: JEZUS ŻYJE W SAKRAMENCIE POJEDNANIA

Grupa dwunastu dziewcząt wzięła udział w dniach skupienia organizowanych w Poznaniu. Młodzież poprzez nauczania, pracę w grupach i dyskusje pogłębiała swoje rozumienie tajemnicy Bożego miłosierdzia, jakim każdy z nas jest obdarzany w sakramencie pokuty. Każdy miał możliwość dowiedzieć się czegoś nowego, znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania lub ubogacić się wzajemnymi doświadczeniami i świadectwami. Spotkanie przebiegało w atmosferze skupienia i franciszkańskiej radości. Był czas na modlitwę, rozmowy i wspólne zabawy.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 10 – 12 KWIETNIA 2015: JEZUS ŻYJE WE WSPÓLNOCIE

W dniach 10 – 12 kwietnia w Domu Prowincjalnym w Poznaniu odbywały się dni skupienia, w których wzięło udział 13 dziewcząt. Tym razem dziewczyny miały okazję zobaczyć jak wielkie znaczenie dla każdego z nas ma życie i wzrastanie we wspólnocie. Poznały fundamenty, na których winna być oparta wspólnota chrześcijańska i miały możliwość podzielenia się doświadczeniem życia w swoich lokalnych wspólnotach. Program spotkania zakładał czas na katechezy, pracę w grupach, wspólną modlitwę i zabawę. Noc poprzedzającą Święto Miłosierdzia dziewczyny spędziły na modlitewnym czuwaniu u oo. Dominikanów. Pełne radości i Ducha Św. wyznały swoją wiarę, podejmując gest wszczepienia się w Drzewo Życia, którym jest Jezus Chrystus.

zobacz zdjęcia w galerii

DNI SKUPIENIA 27 LUTEGO – 1 MARCA 2015: CHODŹCIE A ZOBACZYCIE

W dniach 27.02 – 01.03.2015 w Domu Sióstr przy ul. Niegolewskich 23 w Poznaniu odbyły się dni skupienia dla dziewcząt. Osoby, które odpowiedziały na zaproszenie Jezusa: „Chodźcie, a zobaczycie” przeżyły spotkanie z żywym Jezusem obecnym w Słowie Bożym i Eucharystii. Dziewczyny poznawały Kim jest Słowo Boże i co się kryje pod Jego tajemniczymi określeniami: miód, lampa, ogień, miecz, młot, woda, pokarm. Odkrywały jak zdumiewająca jest obecność żywego Boga, rozpoznanego w tajemnicy Eucharystii i uczyły się jak w pełni z tego daru korzystać.Indywidualna medytacja Słowa Bożego, wspólne spotkania w grupach, rozmowy, śpiewy, radość i oczywiście spotkanie z Jezusem we wspólnie przeżywanej Eucharystii… to sedno i bogactwo tych dni.

zobacz  zdjęcia w galerii